Navštívili jsme výstavy  v nové budově Národního muzea

V pondělí 7. prosince jsme my, žáci 9. A a 9. B, měli jedinečnou šanci navštívit nové expozice Národního muzea. Ten den ráno jsme se dostavili na vlakové nádraží v Čáslavi, odkud nám odjížděl vlak v 7:50. Dojeli jsme do Prahy a vydali se rovnou k muzeu. Zde jsme si prohlédli výstavu BE FREE! ZA SVOBODU!, která se týkala 50., 70. a 80. let dvacátého století. Mohli jsme zde vidět  repliku  části  berlínské zdi, soudní  ohrádku z politických procesů v 50. letech, tradiční zařízení obývacího pokoje v 70. a 80. letech, československé bankovky nebo třeba samizdatovou dílnu. Z výstavy jsme se především dozvěděli, jaký byl život běžného občana za okupace Sovětským svazem.

Současně jsme navštívili i nově otevřenou výstavu VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI ČESKÉHO OLYMPISMU, která byla slavnostně zahájena 2.12. u příležitosti 110. výročí založení Českého olympijského výboru. Zde jsme si mohli prohlédnout například slavnostní stejnokroje českých olympioniků, historické brusle, lyže i sportovní olympijské oblečení, ale i předměty zapůjčené od Věry Čáslavské (trikoty, zlaté olympijské medaile...), od Jana Železného (3 zlaté a jednu stříbrnou medaili...) i od dalších olympioniků. Naši pozornost upoutalo také nádherné kimono – osobní dar japonského císaře Věře Čáslavské.

K fotografiím všech našich olympijských vítězů jsme se pokoušeli přiřadit správné jméno. Poznávali jsme většinou jen ty mladší, například Kateřinu Neumannovou, Báru Špotákovou nebo Davida Kosteleckého. Na výstavě jsme mohli vidět i oblečení, které bude mít svou premiéru na zimních olympijských hrách ve Vancouveru v příštím roce.

Návštěvu Prahy jsme zakončili procházkou po Václavském náměstí a prohlídkou stánků a vánočního stromu na náměstí Staroměstském.
                                                                                                             žáci 9.tříd