Devítky v Praze na Petříně

Ve čtvrtek 14. dubna podnikly deváté ročníky v rámci výuky fyziky exkurzi do pražského Národního technického muzea a do Štefánikovy hvězdárny.  Akci zpočátku doprovázely organizační problémy spojené s nemocí paní učitelky Kupkové, ale ty se naštěstí podařilo vyřešit.
     Sraz na vlakovém nádraží byl již v půl osmé ráno, což způsobilo, že se někteří žáci nedostavili.   Po příjezdu do Prahy nás nejdříve čekal pro některé náročný „pochod“ k Národnímu technickému muzeu. Tam jsme po malé pauze zhlédli novou expozici v hlavním sále. Způsob rozestavení některých expozic nejspíš nebyl úplně nejšťastnější, protože mnoho žáků vůbec neobjevilo, že ve vyšších patrech jsou expozice o astronomii nebo tiskařství. I hlavní sál však byl zaplněn mnoha úžasnými exponáty, jako je například lokomotiva či stíhačka.
     Dalším bodem programu byla hvězdárna na vrcholu Petřína pojmenovaná po slovenském ministru Štefánikovi.  Ve hvězdárně jsme nejprve zhlédli půlhodinový dokument o vzniku vesmíru a jeho postupném vývoji.  Poté se nám otevřela místní expozice s některými zajímavými exponáty spojenými s vesmírem a jeho výzkumem. Byla zde k vidění například váha ukazující hmotnost váženého objektu na všech planetách Sluneční soustavy, Slunce nevyjímaje. Všechny ale nejvíce nadchl model Gagarinova kosmického modulu v životní velikosti, který si mohl každý vyzkoušet.
     Výlet jsme zakončili krátkým rozchodem na Václavském náměstí a během na Hlavní nádraží, protože hrozilo, že nestihneme vlak. Nakonec jsme ale pěšky jít nemuseli, vše jsme zvládli a celý výlet jsme si užili.

Daniel Karkoš, 9.A