Osmáci ve Vodním domě

Dne 3.dubna se osmá třída s paní učitelkou Kebzovou a Nesnídalovou vydala na exkurzi na Vodní nádrž Švihov do Vodního domu.

Po příjezdu jsme se navzájem s paní lektorkou seznámili. Dozvěděli jsme se také hodně zajímavých informací o zde žijících rostlinách a rybách. Poté nám paní lektorka rozdala pracovní listy s otázkami ohledně vodní nádrže. Všechny informace byly napsány a vysvětleny v expozici. Nebyl to jen nudný text, nacházely se tam nejrůznější interaktivní věci, například jsme si mohli vyrobit vlastní mrak, ochutnávali a porovnávali jsme různé druhy vody, jako je třeba sodovka nebo pramenitá voda. Z dalších interaktivních věcí tam byl třeba koutek se sluchátky, kterými jsme měli možnost poslouchat hlasy některých živočichů žijících v okolí. Bylo to velmi zajímavé.

Po prohlédnutí expozice Vodního domu jsme se znovu sešli a zahráli jsme si trošičku jinou verzi soutěže Riskuj, ve které jsme měli možnost uplatnit informace z pracovních listů. To se se nám hodně líbilo. Po ukončení a vyhodnocení výsledků následovala krátká projekce ze zajímavostí nádrže nebo video o výstavbě přehrady. Dozvěděli jsme se proč a kdy se přehrada Švihov na řece Želivka stavěla. Když skončila projekce, třída se vydala podívat do exteriéru. Zde se také nacházela interaktivní část expozice. Představovala různé druhy přečerpávání vody. Trasa vedla do několika málo schodů, po jejich vyjití se návštěvník mohl podívat a obejít si malé jezírko. Do jezírka vedlo i molo, na něm si naše třída udělala spoustu povedených fotek. Kolem pohádkově vyhlížejícího jezírka se tyčily tabulky s dalšími informacemi - třeba o tom, na jakém povrchu se voda vsákne nejlépe a nejrychleji.
To ale už byl konec naší exkurze, rozloučili jsme se a nastoupili do autobusu. Všem se nám to moc líbilo. Děkujeme!
                                                                                                                                                               Filip Wohák, 8.třída

               fotogalerie