Píšeme perfektní pohádky, pověsti, příběhy...

V hodinách slohu jsme se poslední týdny věnovali jednomu ze základních slohových útvarů - vypravování.

V učebnici jsme si přečetli text, který nás seznámil s  příběhem pstruha. Text byl zajímavý tím, že všechna slova v něm začínala stejným písmenem. V tomto případě písmenem P.  Žáci a žákyně 7.A a 7.B pak sami popustili  uzdu své fantazii a doma se pokusili vymyslet podobné příběhy. Vybrali si písmeno (nejčastěji P) a napsali svůj vlastní text. Při sestavování příběhu využili všech znalostí o tvoření vypravování, proto nezapomínali ani na přímou řeč. Některým při práci pomohly základní jazykové příručky - Slovník spisovné češtiny a Pravidla českého pravopisu - jiní nepohrdli radou svých nejbližších.
Protože pisatelé příjemně překvapili, předkládám přítomným příběhy pro pobavení, poučení, potěchu. Přečtěte, posuďte, pobavte příbuzné, přátele, pocestné. Přeji příjemné počtení!
                                                                                                  Mgr. Jindra Chejnová

Průvodkyně prodejnou Penny
Pan Prošek prochází prodejnou Penny. Prohlíží plné police, pátrá po pracím prášku. Postřehl pracovnici: „Paní prodavačko, poradíte prosím?“ Přicházející pracovnice prodejny povídá: „Potřebujete, pane?“ „Prací prášek. Prodává Penny prací prášky?“ „Pochopitelně, pojďte!“ Pětadvacetiletá prodavačka Pavlína provedla prošedivělého pana Proška prostornou prodejnou. „Prosím, padesát prášků,“ poukázala prstem po policích. „Potřebuji Persil.“ „Přirozeně,“ praví Pavla přívětivě. Pokyne pravicí, přičemž potměšile podotkne: „Pátrejte.“ „Páni! Pytlík po pětikoruně?!“ Prošek pobral padesát pět půlkilových pytlíků. Překvapená pracovnice povídá: „Proboha, proč padesát pět pytlíků?“ „Pro paní Pezkovou. Promiňte, pospíchám, psychicky postižená paní potřebuje prát pořádně prosmrádlé ponožky panu popeláři.“ „Pracujete pro popeláře?“ Prolhaný pan Prošek pohazuje pleškou: „Pro popeláře? Pracuji pro pekaře. Popelaří pan Pezek.“ „Poklona, pěkné prodávání přeju,“ popřál pan Prošek, prokličkoval prodejními pulty, posléze prchnul. Prodavačka Pavlína pootevřela pusu, povídá: „Prapodivný pán.“ Prošek přinesl prášky postižené paní, popelářovy ponožky po praní Persilem pořádně prokoukly. (Kristýna Bohatová, 7.A)
Prodej počítače