7.A v gotické Kutné Hoře

     V úterý 14.6.2016 jsme vyrazili za památkami Kutné Hory.  

Na začátku akce jsme dostali pracovní listy, které jsme v průběhu exkurze vyplňovali. Kutná Hora byla důležitým městem za vlády Václava II., protože se zde na jeho příkaz těžilo stříbro a bylo následně zpracováno do mincí, které nazýváme „pražský groš“. Tyto groše se razily ve Vlašském dvoře, který jsme také navštívili. Naší první zastávkou byl klášter řádu svaté Voršily, který je postaven v barokním stylu podle plánu architekta  Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Poté jsme viděli další zajímavé památky, např. barokní morový sloup, Kamenný dům, Rejskovu kašnu, Jezuitskou kolej, Hrádek, kostel svatého Jakuba, Tylův dům a pomník Karla Havlíčka Borovského.

Naším hlavním cílem byla prohlídka chrámu svaté Barbory. Na stavbě chrámu se podílel významný architekt Matěj Rejsek. Do současnosti se dochovaly gotické fresky. Také jsme zahlédli barokní varhany. V nejvyšším patře budovy jsme si prohlédli kamenné útvary, např. chrliče. Po prohlídce chrámu jsme navštívili Vlašský dvůr.  V zasedací místnosti jsme si prohlédli nástěnné obrazy Dekret kutnohorský a Volba Vladislava Jagellonského.  Z doby baroka a renesance se dochovala konšelská lavice a bronzová deska. Poté jsme zhlédli krátký dokument o ražbě mincí a navštívili jsme mincovnu, kde je vystaven Horní zákoník Václava II. společně s mincemi.
Město Kutná Hora je často vyhledávaným místem nejen pro turisty, ale i pro zahraniční filmaře. Výlet se mi velice líbil a nejvíce moji pozornost upoutal Vlašský dvůr. 
                                                                                                   Tadeáš Ečer, 7.A                              

                 Foto