Úspěch našich zdravotnic v Kutné Hoře

                            

   Ve čtvrtek 10.5.2012 jsme se vypravily na zdravotnickou soutěž, která se konala již  tradičně v Kutné Hoře v parku pod Vlašským dvorem. Náš tým byl v tomto složení: Kateřina Antošová, Veronika Csongárová, Veronika Hudečková, Kristýna Kořínková, Natálie Miláčková, Adriana Veľasová a jako doprovod p. učitelka Ivana Múčková.
     Po cestě autobusem jsme dorazily do Kutné Hory s docela velkou časovou rezervou, a proto jsme dostaly rozchod po náměstí. Když jsme se poté vydaly k Vlašskému dvoru, začaly jsme pociťovat vzrůstající nervozitu a jakmile jsme uviděli první stanoviště, nikomu se zrovna dvakrát nechtělo jít soutěžit. Přesto jsme byly v 9:30 spolu se sedmi týmy 1. stupně a osmi týmy 2. stupně připraveny na nástupu, kde jsme poslouchaly instrukce vedoucí soutěže a losovaly číslo našeho týmu. Náš tým dostal číslo 5.
     Program jsme zahájily na stanovišti u policejního vozu. Plny očekávání, že nadýcháme alespoň trochu alkoholu, jsme před začátkem zkoušky snědly sušenku Margot. Bohužel jsme nic nenadýchaly. Trochu zklamané jsme pokračovaly dál v programu, který pro nás policisté připravili. Mohly jsme si zkusit neprůstřelnou vestu a proběhnou se s ní. Také nám řekli, jak se řídí doprava, a nakonec jsme si napsaly test dopravních značek.
     Další stanoviště byla sanitka. Řidič sanitky nám ukázal interiér a řekl vše o přístrojích, které jsou v sanitce k dispozici, takže jsme viděly například defibrilátor, odsávačku nebo dávkovač léků.  Jelikož nám tato dvě stanoviště zabrala něco přes hodinu, rozhodly jsme se, že by už bylo dobré jít soutěžit.
     Vyrazily jsme tedy na první stanoviště, kde jsme měly ošetřovat. Bylo to před srubem, hned vedle pódia. Rychle jsme se připravily a vyrazily do neznáma. Před námi se vynořila holčička, která měla podle všeho něco s kotníkem. Ve srubu byla další dívka zasažená elektrickým proudem. Obě zraněné jsme ošetřily velmi dobře.
     Další zásah byl o něco horší. Ošetřovaly jsme vnitřní krvácení do mozku v bezvědomí a zlomeninu klíční kosti. Vypadalo to, že po tomto ošetření se můžeme rozloučit s nějakým umístěním, trošku jsme zazmatkovaly. Ale ani tak to nebylo nejhorší.
     Při posledním pokusu o záchranu jsme měly na starosti hned tři zraněné. Ošetřovaly jsme pohmožděná žebra, tepenné krvácení a vnitřní krvácení do břicha. I tato zranění jsme zvládly.
     Myslely jsme si, že už se určitě neumístíme.  Proto jsme byly velice překvapené, když vedoucí okresního kola Hlídek mladých zdravotníků řekla naše jméno a přidělila nám třetí místo. S radostí jsme si tedy šly vyzvednout diplom a tašku s tričky a propiskami. Třetí místo jsme pak oslavily zmrzlinou v cukrárně.
                                                                                      Adriana Veľasová

fotogalerie