8.A v Betlému Hlinsko

Vlakem do Prahy jsme jeli už mockrát, proto jsme se tentokrát rozhodli prozkoumat opačné končiny. Ve středu 19.prosince jsme se vydali do Hlinska v Čechách. Tradičně jsme se sešli ráno na vlakovém nádraží v Čáslavi a po sedmé hodině vyrazili do Havlíčkova Brodu. Ve vlaku bylo teploučko, nikdo z nás nemusel stát, cesta nám rychle ubíhala.  Na havlíčkobrodském nádraží už na nás čekal spěšný vlak nesoucí jméno vynálezce lodního šroubu, aby nás odvezl do Hlinska. V samotném středu města leží památková rezervace Betlém, cíl naší cesty.

Dříve to byla městská čtvrť tvořená roubenými chalupami, ve kterých bydleli zejména hrnčíři a tkalci. Až do 31.prosince zde probíhá vánoční výstava. Ve všech roubených objektech památkové rezervace Betlém byly připraveny ukázky tradičního vánočního pečiva, zvykoslovných předmětů a ozdob i lidové betlémy.

Nejvíce nás zaujal unikátní mechanický betlém od R. Frinty. Panenka Marie houpající malého Ježíška, pekař míchající těsto, pastýřka pasoucí hejno hus, řezník pronásledující vypaseného čuníka, dva zajíci skrývající se před myslivcem – to je jen malý výčet z nepřeberného množství zajímavých postaviček tohoto betlému. Při naší návštěvě jsme se dozvěděli, jak tehdy lidé žili, jaké tradice a zvyky během adventu a Vánoc dodržovali.
     Počasí nám sice moc nepřálo, bylo sychravo, padal sníh s deštěm, ale nám to příliš nevadilo.  Po prohlídce areálu a po zakoupení dárků pro rodinné příslušníky jsme dostali tolik očekávaný rozchod. Naplnili jsme žaludky svíčkovou, smažákem a dalšími dobrůtkami a plni dojmů jsme se vrátili do Čáslavi, kde už na nás čekali rodiče. Výlet se nám líbil a už teď se těšíme na další.
                                                                                                   Žáci 8.A